15-lecie Zespołu Folklorystycznego"WÓJTOWIANIE"


W sobotę 28 czerwca 2008r. o godz. 17.00 w sali widowiskowej Krasnobrodzkiego Domu kultury rozpoczęło się spotkanie jubileuszowe z okazji 15-lecia działalności artystycznej zespołu folklorystycznego „Wójtowianie".

„WÓJTOWIANIE" to wokalno-instrumentalny zespół folklorystyczny działający przy Krasnobrodzkim Domu Kultury.
W skład zespołu wchodzą:
- Zbigniew Molenda - akordeon, śpiew, kierownik zespołu
- Marek Molenda - kontrabas
- Stanisław Olszewski - bębenek, śpiew
- Marianna Olszewska - śpiew, konferansjerka, teksty, muzyka, była pierwszym kierownikiem zespołu, sprawowała tę funkcję do roku 1998
- Elżbieta Piela - śpiew, solówki
- Alicja Olszewska - śpiew, solówki
- Alicja Parkitny - II głos, solówki
- Zofia Molenda - śpiew, solówki
W ciągu 15 lat zespół występował 367 razy w 66 miejscowościach poza Krasnobrodem, w 7 województwach oraz na Słowacji. Śpiewał na różnych imprezach, przeglądach i festiwalach. Zdobył wiele nagród i wyróżnień, na wielu przeglądach, konkursach i festiwalach zdobywał tytuł laureata.
W swoim repertuarze „Wójtowianie" mają ok. 200 różnych utworów. Śpiewają piosenki ludowe i towarzyskie oraz pieśni religijne i patriotyczne. Bardzo chętnie wykorzystują stare piosenki ludowe oraz pieśni religijne i patriotyczne, ale też tworzą sami, starając się nie tylko odtwarzać ale i tworzyć. 19 z wykonywanych przez zespół utworów to teksty własne, 15 z nich sławi uroki Roztocza i Krasnobrodu. Do 6 z tych utworów sami skomponowali muzykę.
Na początku tego jubileuszowego spotkania dyrektor KDK powitała wszystkich przybyłych gości oraz Jubilatów.
Swoją obecnością zaszczycili nas: Arkadiusz Bratkowski - członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Bogumiła Hildebrand - wicestarosta Powiatu Zamojskiego, Kazimierz Mielnicki -przewodniczący Rady Powiatu Zamojskiego, Jerzy Kołodziejczyk - kierownik Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Starostwa Powiatowego w Zamościu, Janusz Oś - Burmistrz Krasnobrodu, Adam Kałuża - przewodniczący Rady Miejskiej w Krasnobrodzie, Agnieszka Adamczuk - prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Naukowego „Do źródeł", Elżbieta Ostrowska - prezes Fundacji Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej „Divertimento" z Warszawy, Andrzej Brzoska - reżyser dźwięku z Warszawy, Halina Szymańska - dyrektor GOK w Łaszczowie, Halina Martyniuk - dyrektor GOK w Sitnie, ks. prałat Roman Marszalec - Proboszcz Parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Krasnobrodzie, Wiesław Chmielowiec - dyrektor Sanatorium Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Krasnobrodzie, Małgorzata Kawałek - dyrektor Szkoły Podstawowej w Majdanie Wielkim, Zdzisława Pakuła - wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krasnobrodzie, reprezentacja kapeli „Krasnobrodzkie Echo", osoby, które wcześniej wchodziły w skład zespołu, rodziny i przyjaciele członków zespołu, mieszkańcy Krasnobrodu oraz turyści wypoczywający w naszej miejscowości.
Po oficjalnym powitaniu głos zabrała członkini zespołu „Wójtowianie" p. Marianna Olszewska, która przedstawiła historię zespołu i opowiedziała o jego bieżącej działalności.
A potem... rozpoczął się koncert „Wójtowian".
Po jego wysłuchaniu przyszedł czas na składanie życzeń i gratulacji. Wszyscy zaproszeni goście, kolejno pojawiali się na scenie i osobiście wyrażali słowa uznania Jubilatom dołączając do nich życzenia i piękne kwiaty. Były też nagrody finansowe od Zarządu Sejmiku Województwa Lubelskiego, nagrody rzeczowe od Starosty Powiatu Zamojskiego i Burmistrza Krasnobrodu i innych gości. Wypowiedzianych zostało wiele miłych słów kierowanych do zespołu, za które członkowie zespołu z uśmiechem na twarzach serdecznie dziękowali.
Pisząc o prezentach warto wspomnieć, że prezentem szczególnym dla Zespołu była płyta pt. „Wójtowianie - Choć my nie Mazowsze". Płytę z 18 utworami w wykonaniu „Wójtowian" wydał Krasnobrodzki Dom Kultury przy dofinansowaniu Urzędu Miejskiego w Krasnobrodzie i Starostwa Powiatowego w Zamościu.
Płyta ukazała się w nakładzie 500 egz.
W wydanie płyty zaangażowane były następujące osoby: Andrzej Brzoska - reżyser nagrania, Marek Adamik - projekt graficzny okładki i płyty, Marcin Molenda - przygotowanie do druku okładki, Izabela Bełz - foto Zespołu, a także członkowie zespołu „Wójtowianie" oraz pracownicy KDK.
Okładkę wydrukował Zakład Poligraficzny Krystyny Górskiej w Zamościu, a profesjonalnym nadrukiem na płycie, kopiowaniem płyty i jej opakowaniem zajęła się Firma Sylmat z Łodzi.
Serdecznie dziękuję wszystkim, osobom i firmom, dzięki którym płyta została wydana.
Uczestnicy uroczystości jubileuszowych otrzymali na pamiątkę spotkania płytę „Wójtowian" wraz z ze śpiewnikiem pt. „Pieśni malinowe, pieśni kalinowe" wydanym pod redakcją Marianny Olszewskiej i Marka Molendy przez KDK.
Tych, którzy nie byli na koncercie informujemy, że płytę można nabyć w Krasnobrodzkim Domu Kultury.
Po zakończeniu oficjalnej części, która miała miejsce w sali widowiskowej KDK wszyscy uczestnicy Jubileuszu zostali poproszeni o udanie się na salę usytuowaną piętro niżej, gdzie przygotowano uroczystą kolację. Tam był czas na wspomnienia i wspólne rozmowy. Zachętą do wspomnień była wystawka przygotowana przez „Wójtowian", na której prezentowano pamiątki z różnych występów zespołu, kolekcję dyplomów zebranych w ciągu 15 lat działalności oraz kroniki, na stronach których zanotowane są informacje o wszystkich koncertach zespołu.
Kończąc relację z Jubileuszu w imieniu swoim i pracowników Krasnobrodzkiego Domu Kultury dołączam do wszystkich życzeń i gratulacji słowa podziękowania i wyrazy uznania za pracę Zespołu na rzecz propagowania i rozwijania polskiej kultury ludowej na terenie gminy i poza jej granicami oraz promowanie walorów naszego miasta.


Galeria zdjęć


powrót
GogaNet Copyright ˆ Krasnobród
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zamknij